Pierwsza Komunia Święta

PIERWSZA SPOWIEDŹ I PIERWSZA KOMUNIA ŚWIĘTA W PARAFII ŚW. IDZIEGO

1. Rodzina jest uprzywilejowanym miejscem wychowania w wierze. Jest naturalnym miejscem, w którym wiara może być przekazywana prosto i spontanicznie. Rodzice jako pierwsi katecheci wyprzedzają wszystkie inne środowiska i formy katechezy, jednocześnie aktywne ich uczestnictwo w nich wspomaga integralny rozwój religijny. Pierwszymi odpowiedzialnymi za dobre przygotowanie dziecka do przyjęcia sakramentu pokuty i pojednania oraz Pierwszej Komunii Świętej są rodzice.

2. Po rodzicach, drugim ważnym środowiskiem przygotowania dzieci do przyjęcia sakramentu pokuty i pojednania oraz Komunii świętej jest wspólnota parafialna miejsca zamieszkania rodziców i dziecka.

3. W parafii organizuje się i prowadzi katechezę parafialną dla rodziców i dzieci, aby ich przygotować do świadomego, pełnego i aktywnego uczestnictwa we Mszy świętej oraz owocnego korzystania z sakramentu pokuty i pojednania.

4. V Synod Diecezji Tarnowskiej Stat. 49. §2 stwierdza, że przygotowanie do Pierwszej Komunii Świętej i przyjęcie jej przez dziecko dokonuje się w parafii zamieszkania rodziców i dziecka, a nie w parafii na terenie której znajduje się szkoła, do której uczęszcza dziecko. Daje to bowiem możliwość głębszego zintegrowania się ze swoją wspólnotą parafialną, w której prowadzone jest przygotowanie dzieci i rodziców podczas przeznaczonych dla nich spotkań i nabożeństw. W związku z tym rodzice dzieci, które w danym roku szkolnym będą chciały przyjąć Pierwszą Komunię Świętą, w czerwcu przed wakacjami zgłaszają się do swojej kancelarii parafialnej i zapisują swoje dziecko na listę kandydatów. Zapisy trwają od 1 do ostatniego czerwca.

5. Bezpośrednie przygotowanie dzieci do sakramentu pokuty i pojednania oraz Pierwszej Komunii Świętej dokonuje się z zasady w klasie trzeciej szkoły podstawowej. Za odpowiedni czas do przyjęcia tych sakramentów przyjmuje się wiek ok. 10 lat, w którym dzieci posiadają wystarczające rozeznanie, tak by stosownie do swoich możliwości rozumiały istotę Eucharystii oraz mogły z wiarą i pobożnością przystąpić do tych sakramentów (por. KPK kan. 913 § 1, kan. 914).

6. Warunkiem rozpoczęcia przygotowania dziecka do przyjęcia sakramentów pokuty i pojednania oraz Pierwszej Komunii Świętej jest złożenie przez rodziców deklaracji uczestnictwa w przygotowaniu do tych sakramentów. Formularz deklaracji przygotowuje Wydział Katechetyczny Kurii Diecezjalnej w Tarnowie.

7. We wrześniu, w roku rozpoczęcia przygotowania do sakramentów, rodzice przedkładają duszpasterzowi świadectwo chrztu dziecka. Sakrament Chrztu Św. jest pierwszym i najważniejszym sakramentem, dającym prawo do przyjęcia kolejnych sakramentów, dlatego przed przystąpieniem dzieci do I Komunii Św. konieczne jest sprawdzenie przez Kapłana, czy wszystkie dzieci zostały ochrzczone. Dlatego rodzice dzieci, które zostały ochrzczone w innej parafii niż Parafia Św. Idziego Opata już we wrześniu dostarczają Świadectwo Chrztu dziecka.

8. Miejscem udzielania I Komunii Św. wskazanym przez V Synod Diecezji Tarnowskiej oraz Instrukcję Biskupa Tarnowskiego jest kościół parafialny. Tam też odbywa się Biały Tydzień.

9. Uroczystość I Komunii Św. w kościele parafialnym pw. Św. Idziego Opata w Zakliczynie zawsze jest w II niedzielę maja każdego roku.

10. Przed Uroczystością I Komunii Św. wszystkie dzieci biorą udział w Nabożeństwie Pokutnym, w czasie którego przystępują do I Spowiedzi Św. Wskazane jest, aby razem z dziećmi przystąpili do Sakramentu Pokuty także rodzice, rodzeństwo, dziadkowie i babcie, rodzice chrzestni i całe rodziny. W ten sposób jednoczymy się z Bogiem i ze sobą tworząc jedną rodziną dzieci Bożych.

11. Przez cały rok staramy się wytworzyć w naszych domach atmosferę religijną pozwalającą dzieciom dobrze przeżyć te wyjątkowe wydarzenia religijne. Konieczna jest częsta i bardzo serdeczna rozmowa rodziców z dziećmi, na temat Sakramentu Pokuty, w którym Pan Jezus przebacza nam grzechy i na temat Eucharystii, w której Pan Jezus pragnie zamieszkać w naszych sercach. Niech te zagadnienia zdominują wszelkie rozmowy na temat I Komunii Św.

12. W parafii Św. Idziego Opata wszystkie dzieci przystępują do I Komunii Św. w jednakowych strojach liturgicznych. Na życzenie rodziców, istnieje możliwość dokonania jednoczesnego zakupu strojów i akcesoriów potrzebnych do ubrania dziecka do I Komunii Św.

13. Rodzice dzieci przygotowujących się do I Komunii Św., w ramach dawania swoim dzieciom przykładu większego zaangażowania się w życie religijne własnej parafii, przygotowują i wykonują w porozumieniu z kapłanem szopkę na Święta Bożego Narodzenia – kaplicy bocznej. 1

14. Przygotowanie dalsze obejmuje:
• udział dzieci w lekcjach religii w szkole;
• udział rodziców i dzieci w coniedzielnej Eucharystii;
• udział rodziców i dzieci w tradycyjnych nabożeństwach i celebracjach roku liturgicznego (nabożeństwo różańcowe w październiku, roraty w okresie Adwentu, nabożeństwo drogi krzyżowej w okresie Wielkiego Postu, nabożeństwo majowe, nabożeństwo czerwcowe, rekolekcje szkolne i parafialne).

15. Przygotowanie bliższe obejmuje:
• udział rodziców i dzieci w katechezie parafialnej.
• udział rodziców i dzieci w nabożeństwach i celebracjach roku liturgicznego połączonych z wręczaniem określonych znaków religijnych.
• Wszystkie dzieci i ich rodzice uczestniczą w spotkaniach formacyjno – modlitewnych w każdą I Środę miesiąca w kościele parafialnym w Zakliczynie.
• Dzieci i rodzice biorą udział w Procesji Różańcowej z lampionami. U siostry w zakrystii można nabyć lampiony dla dzieci i rodziców.
Podczas comiesięcznych tematycznych spotkań formacyjnych dzieci otrzymują:
• Wrzesień – złożenie deklaracji
• Październik – poświęcenie i wręczenie różańców
• Listopad – modlitwa za zmarłych z naszych rodzin
• Grudzień – poświęcenie i wręczenie medalików
• Styczeń – wspólny śpiew kolęd przy szopce Pana Jezusa
• Luty – poświęcenie i wręczenie świec
• Marzec – poświęcenie i wręczenie książeczek
• Kwiecień – nabożeństwo pokutne
• Maj – zawierzenie dzieci Matce Bożej Zakliczyńskiej

16. Przygotowanie bezpośrednie:
• Po feriach zimowych odbywają się w kościele specjalne katechezy z rodzicami w celu omówienia warunków dobrej spowiedzi.
• Wszyscy rodzice i ich dzieci włączają się we wspólne przygotowanie i przeżycie uroczystości I Komunii Św. przez:
• Katechezy ćwiczebne- próbna spowiedź w kościele
• Przydział czynności dla rodziców – rozdanie tekstów
• Próby śpiewu z dziećmi
• Próby ustawienia w kościele z dziećmi i rodzicami
• Biały Tydzień – Po I Komunii Św. wszystkie dzieci i ich rodzice biorą udział we wszystkich nabożeństwach Białego Tygodnia w kościele parafialnym.
• Spotkania tematyczne w Białym Tygodniu:
• Wychowanie do trzeźwości
• Wdzięczność rodzicom, nauczycielom i wychowawcom
• Wdzięczność Kościołowi i Ojczyźnie
• Modlitwa o powołania i w intencji misji – pomoc misjonarzom
• Oddanie dzieci NSPJ
• Oddanie dzieci pod opiekę Matki Bożej Zakliczyńskiej

17. Piękno ludzkiego serca gotowego przyjąć Jezusa w komunii św. wyraża się na zewnątrz w trosce o piękno świątyni, w której nasze dzieci przystępują do I Komunii Św. Dlatego wszyscy rodzice, solidarnie biorą udział w przygotowaniu kościoła do wspólnej uroczystości I Komunii Św. przez: • Sprzątanie kościoła wewnątrz • Sprzątanie otoczenia kościoła • Dekoracja placu kościelnego flagami • Przygotowanie dekoracji kościoła kwiatami

18. Po I Komunii Św. dzieci biorą udział w ważniejszych uroczystościach religijnych takich jak Boże Ciało, procesje w Oktawie Bożego Ciała i odpusty parafialne w I niedzielę września i w I niedzielę października w strojach pierwszokomunijnych.

19. Wszystkie dzieci w roku od przyjęcia I Komunii Św. odprawiają Dziewięć Pierwszych Piątków miesiąca. Niech już troską rodziców, wynikającą z miłości do Boga i własnego dziecka będzie pamięć o tej praktyce, a przede wszystkim wspaniały przykład rodzinnej spowiedzi pierwszopiątkowej i przyjmowanie komunii św. wynagradzającej Sercu Bożemu za nasze grzechy i grzechy wszystkich ludzi.

20. Rocznica I Komunii Św. odbywa się w kościele parafialnym w III niedzielę maja.

21. „Nikt nie ma większej miłości, od tej gdy ktoś życie swoje oddaje, za przyjaciół swoich”, mówi do nas Jezus Chrystus. On oddał swoje życie za nas. On umarł za nas na krzyżu. On każdego dnia daje się nam w komunii św. On pragnie przychodzić do naszych serc. Powiedział: „Pozwólcie dzieciom przychodzić do Mnie, nie zabraniajcie im”. Spełnijmy więc wszyscy tę prośbę Jezusa i pomóżmy dzieciom naszej parafii spotkać się z Jezusem w Sakramencie Pokuty i w Sakramencie Eucharystii i bądźmy dla nich świadkami wiary w obecność Jezusa w Najświętszym Sakramencie, tak jak kiedyś dla nas takimi świadkami byli nasi rodzice i nasi bliscy.