Kościoły i kaplice

Jeden kościół w parafii to zazwyczaj reguła. Nasza parafia ma ich jednak nieco więcej 🙂 Poniżej zapraszamy do zapoznania się z krótką historią kościołów i kaplic znajdujących się na terenie naszej parafii.

A-100.jpg1.Kościół parafialny pw. św. Idziego Opata w Zakliczynie

Obecny kościół został wzniesiony w XVIII w., na miejscu poprzedniego. Po pożarze w 1735 r., do ocalałych części kościoła (kaplica, prezbiterium, zakrystia) dobudowano w latach 1738-68 obecną nawę główną. Części kościoła związane z wieżą i chórem zostały nadbudowane w latach 20-tych XX w., w miejsce poprzedniej, zburzonej w 1845 r. Konsekracji dokonał ks.bp Ziegler dnia 30 czerwca 1845 r.

 

 


OLYMPUS DIGITAL CAMERA2. Kaplica pw. św. Jerzego w Stróżach

Wybudowana w latach 1988-89 według projektu mgr. inż. Leszka Kaczora z Tarnowa. Konsekracji dokonał ks. abp Jerzy Ablewicz dnia 23 kwietnia 1989 r.

 

 


OLYMPUS DIGITAL CAMERA3. Kaplica pw. św. Maksymiliana Kolbego we Wróblowicach

Budowę po wielu problemach zakończono w 1983 r. (m.in. wstrzymanie prac przez władze państwowe). Konsekracji dokonał ks. bp Władysław Bobowski dnia 7 sierpnia 1983 r.