Uroczystość Bożego Ciała w obiektywie Natalii Mazgaj!

Aby zobaczyć zdjęcia kliknij tutaj.

Aby zobaczyć fotorelację z Gościa Niedzielnego kliknij tutaj  i tutaj.

 

Obchody Bożego Ciała – Zakliczyn ma patrona

W całym regionie obchodzono uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, zwaną powszechnie Bożym Ciałem. W tym dniu wierni wyznają wiarę w obecność Jezusa Chrystusa w Najświętszym Sakramencie. Uroczystym Mszom towarzyszy procesja do czterech ołtarzy. Przy każdym z nich odmawia się modlitwy i czyta fragmenty Ewangelii. Na zakończenie procesji ksiądz udziela wiernym błogosławieństwa. W Zakliczynie uroczystości miały szczególny wymiar, bo oto w 460 rocznicę lokacji miasta dekretem Stolicy Apostolskiej ustanowiono św. Jana Pawła II Patronem Miasta Zakliczyn.

– Spełniają się nasze marzenia i nasze plany, ponieważ od 1997 roku Papież Jan Paweł II jest Honorowym Obywatelem Gminy Zakliczyn, a teraz jako święty staje się Patronem Miasta Zakliczyna. Akt zawierzenia, który dokonamy pod kościołem w Zakliczynie będzie też symbolicznym oddaniem się pod panowanie i wsparcie świętego Jana Pawła II. To dla nas szczególne wyróżnienie. Chcemy dać mieszkańcom duchowy punkt odniesienia do tego, aby kierowali się wartościami chrześcijańskimi wypływającymi z nauki Chrystusa i kultury chrześcijańskiej – mówi burmistrz Zakliczyna Dawid Chrobak.

Uroczystości rozpoczęła Msza św. pod przewodnictwem biskupa Andrzeja Jeża.

– Dzisiaj nasze miasto przeżywa uroczystość nadania patronatu świętego Jana Pawła II po 460 latach istnienia miasta ks. biskup ordynariusz w czasie tej Mszy św. dokonana aktu poddania naszego miasta Bogu za przyczyną św. Jana Pawła II patrona, który przed 30 laty stanął, jako Papież na tej naszej tarnowskiej ziemi by wynieść na ołtarze córkę naszej ziemi błogosławioną Karolinę Kózkówną oraz by przewodniczyć Nieszporom Eucharystycznym przy tarnowskiej katedrze – powiedział ks. Paweł Mikulski witając licznie zgromadzonych uczestników tego historycznego wydarzenia. Przybyli m.in. senator Kazimierz Wiatr, poseł Włodzimierz Bernacki, przewodniczący Rady Powiatu Tarnowskiego Paweł Smoleń wraz z radnymi, burmistrz Zakliczyna Dawid Chrobak, przewodnicząca rady Miasta Anna Moj, radni miejscy Zakliczyna, wójtowie z okolicznych gmin. Biskup ordynariusz diecezji tarnowskiej kierując swoje słowo do zebranych powiedział: Dzisiaj chcemy przyjrzeć się naszej relacji do Eucharystii, przyjrzeć się osobie Jana Pawła II, który żyje całkowicie dla Boga i dla drugiego człowieka. Żeby dowiedzieć się kim naprawdę jest Jan Paweł II, trzeba widzieć Go jak się modlił, napisał kiedyś Vittorio Messori. Dwa gesty najbardziej mówiły o Janie Pawle II – szeroko rozpostarte ramiona, kiedy spotykał się z ludźmi, kiedy wychodził do świata, ale także drugi gest- pokornie złożone dłonie, gdy rozmawiał z Bogiem.

Burmistrz Zakliczyna wraz z radnymi niespełna dwa lata temu podjął działania, aby Zakliczyn był miastem świętego Jana Pawła II. Rada Miejska w Zakliczynie podjęła w tej sprawie jednogłośną uchwałę. W uzasadnieniu uchwały w sprawie obranie, jako Patrona św. Jana Pawła II stwierdzono m.in. Jan Paweł II był dla nas Polaków przewodnikiem i nauczycielem. Pamięć o Janie Pawle II to nie tylko wyraz patriotyzmu, ale przede wszystkim idea oparcia się na trwałych wartościach wynikających z Ewangelii. Miasto Zakliczyn przyjmując za Patrona św. Jana Pawła II niewątpliwie wpisze się w historie i stworzy dla swoich mieszkańców duchowy punkt odniesienia. Prośba została najpierw pozytywnie zaopiniowana przez biskupa tarnowskiego Andrzeja Jeża, potem przez Episkopat Polski, a pod koniec 2016 roku ostateczną zgodę wyraziła Stolica Apostolska. Kongregacja ds. kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów na mocy uprawnień udzielonych jej przez Papieża Franciszka zatwierdziła świętego Jana Pawła II, jako Patrona miasta Zakliczyn.

Tym samym przychyliła się do prośby władz Zakliczyna, duchownych i mieszkańców miasta, którzy za pośrednictwem św. Jana Pawła II pragną zwracać się do Boga w swoich własnych intencjach, a nade wszystko w sprawach całej lokalnej społeczności.

-To jest wasza wola, to jest wasze pragnienie. Patronat św. Jana Pawła II ma ważne znaczenie społeczno – religijne dla Waszego miasta. Jest swoistym ubezpieczeniem Waszych losów w rękach św. Patrona. Ceńcie sobie tę wyjątkowa szansę, jaka jest patronat Wielkiego Świętego Polaka. Starajcie się Go naśladować w niezwykłym pięknie człowieczeństwa oraz duchowym pięknie, poprzez które możemy się podobać samemu Bogu. Starajcie się budować Jego głęboką i mocna wiarę. W naszym życiu powinniśmy się uczyć od najlepszych, a św. Jan Paweł II bez wątpienia do takich należy. I na pewno tutaj zgromadzeni jesteście przekonani, ze nie wystarczy umieścić kilka tablic na budynkach miasta, które na wieki spetryfikują ten akt, że św. Jan Paweł II jest patronem tego miasta. On powinien nas przeniknąć ze swoim nauczaniem ze swoja osoba, swoja relacja do Boga i drugiego człowieka. Niech pod możnym patronatem św. Jana Pawła II mieszkańcy Zakliczyna razem z władzami tworzą Civitas Dei – Miasto Boże, w którym respektowane są prawa Boga i prawa człowieka, w którym rządzi prawo miłości i sprawiedliwości, jako naczelna zasada dobra wspólnego- podkreślił biskup.

Następnie przeszła procesja do czterech ołtarzy na zakliczyńskim rynku, która zakończyła się przy pomniku św. Jana Pawła II na placu kościelnym. Tam burmistrz Zakliczyna Dawid Chrobak dokonał Aktu Zawierzenia Miasta i Ziemi Zakliczyńskiej św. Janowi Pawłowi II. Wierni całowali relikwie, a te zostały przeniesione do kościoła parafialnego. Wieczorem na zakliczyńskim rynku odbył się natomiast diecezjalny koncert uwielbienia.