Frapujące misterium u progu Światowych Dni Młodzieży

„Gdyby Chrystus nie zmartwychwstał…?” – na tak prowokacyjnie postawione pytanie starali się odpowiedzieć na ratuszowej scenie, w Niedzielę Miłosierdzia Bożego, twórcy nietypowego misterium według pomysłu i scenariusza Anny Oświęcimskiej. I udało im się do tego stopnia, że uważna widownia poczuła się w trakcie przedstawienia dość niepewnie, a ks. Paweł Mikulski mówił nawet o przygnębieniu. Na szczęście były to tylko teoretyczne rozważania na scenie, aczkolwiek sugestywnie zaprezentowane przez zdolną artystycznie młodzież, która po raz kolejny pokazała się publiczności z bardzo dobrej strony. Minorowy nastrój scenicznych dywagacji zwieńczył w finale radosny okrzyk „Alleluja!” i… wszystko wróciło do normy.

W finale to radosne przesłanie Wielkiej Nocy udzieliło się gościnie tu występującej grupie tanecznej z Publicznej Szkoły Podstawowej im. Władysława Orkana z Dobrociesza pod kierunkiem Lilii Sztyler, atmosferze spotkania przysłużyły się również piosenki (także autorskie) z akompaniamentem gitary Gabrieli Bodziony i entuzjazm młodych wykonawców związany ze zbliżającym się Światowymi Dniami Młodzieży. Sala pod barwnymi sztandarami odśpiewała hymn ŚDM, a na koniec tego wieczoru uczczono „Barką” pamięć św. Jana Pawła II – Papieża-Polaka. 11. rocznicę śmierci Ojca Świętego obchodzono 2 kwietnia nie tylko w kraju, ale i na całym świecie.

Na ratuszowej scenie wystąpili:

Rafał Ulanecki, Marcin Nosek, Mikołaj Szafraniec, Konrad Majewski, Weronika Kulak, Natalia Mazgaj, Gabriela Sikoń, Zuzanna Kusek, Przemysław Majewski, Marcin Jurek, Kamila Biel, Paweł Krzemień, Piotr Krzemień, Julia Ogonek, Patrycja Robak, Karolina Malisz, Gabriela Bodziony, Klaudia Wojakiewicz, Małgorzata Bodziony, Monika Kwiek, Sara Ruman, Paulina Piskorz, Krzysztof Jurek, Mikołaj Kulak.

Pani Anna może liczyć na wsparcie przy realizacji swoich zamierzeń: – Za pośrednictwem portalu i Głosiciela chciałabym gorąco podziękować za współpracę i życzliwość następującym osobom. Przede wszystkim dziękuję moim aktorom i ich rodzicom za dowożenie na czas na próby, pani Lilli Sztyler oraz jej grupie tanecznej z Publicznej Szkoły Podstawowej im. Władysława Orkana w Dobrocieszu; ks. proboszczowi Pawłowi Mikulskiemu oraz ks. Stanisławowi Treli, pani Magdalenie Zbylut, pani Annie Mielec, panu Kazimierzowi Dudzikowi – dyrektorowi Zakliczyńskiego Centrum Kultury za udostępnienie sali, panom Bogusławowi Wróblowi i Stanisławowi Kusiakowi za użyczenie i instalację sprzętu nagłośnieniowego i oświetleniowego, panu Mariuszowi Niedziałkowskiemu – za obsługę świateł i nagłośnienia, paniom: Ewelinie Ruman, Agacie Bodziony, Danucie Oświęcimskiej, Renacie Krzemień, Monice Kulak oraz siostrze Tymoteuszy, Wiktorii Biel i Aleksandrze Sztyler, Wiktorii Anulewicz i Karolinie Świerczek, Gabrysi Bodziony – za oprawę muzyczną, a także pani Renacie, Iwonie, Rafałowi i Pawłowi Wojakiewicz.

Spektakl miał odpowiednią oprawę, długą listę osób i instytucji wspierających odczytał ks. Stanisław Trela. Gdy sala opustoszała, grupę Anny Oświęcimskiej, tj. młodzież z obu zakliczyńskich parafii, na poczęstunek zaprosiły uczynne gospodynie. Przy stole dzielono się na gorąco wrażeniami, wszak inscenizację przygotowano w dość krótkim czasie. A w planach, prócz udziału w Światowych Dniach Młodzieży, kolejne przedsięwzięcia.

Aby zobaczyć zdjęcia kliknij tutaj.

tekst & foto Marek Niemiec

Fotorelacja z zakliczyńskiego misterium ukazała się na portalu Gościa Niedzielnego.

Aby ją zobaczyć kliknij tutaj.