11 Listopada w obiektywie Marka Niemca – Zapraszamy!

Bogaty program oficjalnych, zakliczyńskich obchodów Narodowego Święta Niepodległości został przeprowadzony w trzech miejscach: w kościele św. Idziego, w ratuszu i na rynku. W zakliczyńskiej farze odprawiona została przez ks. Pawła Mikulskiego Msza św. w intencji Ojczyzny z udziałem Strażackiej Orkiestry Dętej i pocztów sztandarowych. Po Eucharystii chór nauczycieli i uczniów pod kierunkiem Adama Pyrka na tle specjalnie tu przyszykowanej scenografii zaprosił wiernych do wspólnego śpiewu patriotycznych pieśni. Po przemarszu pod pomnik ofiar wojen i prześladowań komunistycznych złożone zostały tu kwiaty i zaprezentowano zwycięskie, piękne wieńce nagrodzone w konkursie w Łowczówku.

Po tej uroczystości uczestnicy święta udali się do ratusza na spektakl Teatru Nie Teraz w ramach projektu Wiatr Wolności – Wymarsz, z udziałem naszej młodzieży, po czym na Rynek wbiegła Sztafeta Pamięci w międzynarodowym składzie (wszak Zakliczyn gościł ekipę węgierską). Zanim biegacze powrócili z cmentarza parafialnego, gdzie pokłonili się przy mogiłach legionistów, wystartowali zawodnicy w pięciu kategoriach w ramach 21. Ulicznego Biegu Niepodległości.

Tak w krótkich żołnierskich słowach można podsumować tegoroczne obchody niepodległościowe.

Aby zobaczyć zdjęcia kliknij tutaj.

Tekst i foto – Marek Niemiec